Przy realizacji różnorodnych prac montażowych, zwłaszcza prac dekarskich związanych z przytwierdzeniem blachy do drewnianej konstrukcji dachu, powszechnie wykorzystuje się stalowe wkręty samowiercące. Zastosowanie tego typu wkrętów przyspiesza i w znaczący sposób usprawnia prace monterskie, zwalniając z konieczności wcześniejszego nawiercania otworów pod tradycyjne wkręty. Do czego jeszcze używa się tego typu wkrętów?
Wkręty do prac dekarskich
Najczęstszym zastosowaniem dla wkrętów samowiercących jest montaż blachodachówki i wykonywanie innych obróbek blacharskich, w tym montaż parapetów oraz okapów stalowych. Wykorzystuje się do tego specjalne rodzaje wkrętów wyposażonych w kołnierze dociskające. Do montażu blachodachówki najczęściej używane są wkręty samowiercące ze specjalną podkładką EPDM. Są to tzw. wkręty farmerskie, które minimalizują ryzyko przeciekania dachu w miejscu wykonania łączenia. Ich integralną częścią są specjalne podkładki wykonane z dwóch rodzajów tworzywa – gumy EPDM i stali ocynkowanej. Takie wkręty bardzo często dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych łbów, dzięki czemu nie ma problemu z ich dopasowaniem do koloru blachy zainstalowanej na dachu. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również wkręty surowe, zabezpieczone jedynie ocynkiem oraz nierdzewne, bardziej estetyczne, używane m.in. przy montażu parapetów stalowych wykonanych z nierdzewki, kominków dachowych i innych elementów opierzenia dachu.
Wkręty do płyt GK i drewna
Innym popularnym zastosowaniem dla samowiercących wkrętów jest montaż płyt GK na stelażu metalowym lub drewnianym oraz łączenie ze sobą różnorodnych elementów drewnianych. W odróżnieniu od wkrętów przeznaczonych do montażu blachy, w przypadku montażu płyt GK i drewna, zamiast wkrętów z łbami sześciokątnymi zdecydowanie częściej stosuje się wkręty samowiercące z łbami płaskimi lub kielichowymi. Takie wkręty pozbawione są również charakterystycznych podkładek i kołnierzy dociskających. Dzięki temu po wkręceniu w podłoże zdecydowanie łatwiej jest zamaskować ich łby.
Stalowych, ocynkowanych lub nierdzewnych wkrętów samowiercących używa się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności wykonywania wcześniejszych nawierceń pod otwory montażowe. Najczęściej korzystają z nich dekarze, ale tego typu wkręty znajdują zastosowanie również w innych rodzajach prac budowlanych i montażowych. Można używać ich również do budowy konstrukcji drewnianych, przy skręcaniu lub naprawie mebli, a także przy łączeniu elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.