Każdy, nawet milimetrowy błąd na budowie może oznaczać katastrofę. Dlatego precyzyjna, niezawodna poziomnica, której niestraszne żadne warunki, jest najlepszym przyjacielem budowlańców wszystkich profesji. Im pewniejszy pomiar gwarantuje, tym praca jest łatwiejsza, a jej efekt – lepszy.

Niezawodność i czas – to dwa spośród najważniejszych słów na każdej budowie. Tu niespodziewanych problemów nigdy nie brakuje, więc przynajmniej podstawowe narzędzia muszą być niezawodne. I bez względu na wyzwania zawsze będą działać z bezwzględną precyzją. Nie wystarczy więc użyć odpowiedniej technologii pomiarów i analizy, ale trzeba ją też wyposażyć w funkcjonalne i wytrzymałe „ubranie”.

Solidna obudowa gwarantuje pewne pomiary

Budowa, trzecie piętro rusztowania – nagle poziomnica wysuwa się z rąk i upada z łoskotem na betonową posadzkę. Jest do wyrzucenia?

– Wcale nie musi tak być, jeśli używamy sprawdzonych narzędzi z górnej półki – zapewnia Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych. – Ważna jest solidna, aluminiowa konstrukcja korpusu, odpowiednie zabezpieczenia, amortyzujące skutecznie wszelkie uderzenia i libella zintegrowana na stałe z całością. Połączenie wszystkich elementów specjalną żywicą gwarantuje, że nawet duże przeciążenia nie wpłyną na precyzję działania – podkreśla.

Światowy lider tej branży, niemiecka Stabila, projektuje  swoje narzędzia pomiarowe tak, by wszystko działało bez zarzutu przez wiele lat. Tak jest nawet w przypadku upadku czy innych przeciążeń – po takim wypadku wszystkie elementy profesjonalnej poziomnicy są nadal ustawione względem siebie idealnie równolegle, bez jakichkolwiek przesunięć.

Ergonomia pracy

W przypadku klasycznych poziomnic przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań inną podstawową cechą jest ich ergonomia. Każdy element urządzenia został zaprojektowany tak, by zwiększyć komfort pracy i skrócić jej czas.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest dokładność pomiarów – to 0,029°=0,5 mm/m. Natomiast 10-letnia gwarancja ma służyć za potwierdzenie trwałości i solidności takiego narzędzia.

Elektroniczna doskonałość

Ci, którym prócz solidności i precyzji w pracy niezbędna jest optymalna ekspozycja wyników, mogą sięgnąć po elektroniczną wersję narzędzi pomiarowych. Zachowując wszystkie wspomniane przed chwilą zalety swoich analogowych kuzynek (solidność, wielką precyzję, ergonomię), są też wyposażone w cenne, praktyczne dodatki.

– W przypadku tej linii urządzeń Stabili wskazania są pokazywane na dwóch cyfrowych wyświetlaczach, które gwarantują optymalne odczyty w każdych warunkach. Pracę ułatwiają również akustyczne naprowadzanie przy pomocy trzech różnych sygnałów dźwiękowych i bardzo sztywny profil aluminiowy z uchwytami przelotowymi – tłumaczy Michał Ostrowski.

Te urządzenia działają szybko – bez jakichkolwiek opóźnień przy wyznaczaniu konkretnych, określonych przed ich użyciem wartości. Na dodatek wysoka wodoodporność i pyłoszczelność (IP65) pozwalają na pracę w trudnych warunkach.

Poziomnica „szyta” na miarę

– Ważną cechą narzędzi Stabila jest też ich personalizacja z myślą o konkretnych profesjach. Dlatego na przykład ci, którzy zajmują się konstrukcjami metalowymi mogą sięgnąć po modele z serii TECH 196/196 M wyposażone w magnesy ziem rzadkich, które umożliwiają pewne pomiary – zaznacza ekspert branży narzędzi ręcznych z Lange Łukaszuk. – Natomiast z myślą o stolarzach, glazurnikach i innych profesjonalistach zajmujących się wykańczaniem wnętrz powstały specjalne modele z serii TECH 700 DA, które zapewniają bardzo precyzyjne oznaczanie i przenoszenie kątów – dodaje.

Te ostatnie urządzenia, nazywane też elektronicznymi kątomierzami, pozwalają precyzyjnie zmierzyć kąty (wewnętrzne i zewnętrzne) w zakresie 0 – 270°. Zastosowany w nich system LOCK umożliwia blokowanie ustawionego kąta i przenoszenie go bez obawy o ryzyko utraty danych.

Charakteryzuje je również wygoda odczytów – zarówno w pozycji normalnej jak i odwróconej. I – podobnie jak w przypadku poprzednio wspomnianych modeli – wyjątkowa precyzja pomiarów: 0,029°=0,5 mm/m. Wszystko to bardzo przydaje się zarówno w trakcie tworzenia mebli na wymiar, jak i podczas układania płytek.

Dodaj komentarz