Koszula w kratę, okulary i oczy wciąż wpatrzone w ekran. Gdy mówimy, że pracujemy w branży IT, zazwyczaj tak nas wyobrażają sobie ludzie. Jak tak naprawdę wygląda nasza praca? Jakie kompetencje powinniśmy mieć? Czy stereotypowy pracownik branży IT to geek?
Co trzeba wiedzieć o pracy w branży IT?
Praca w IT wbrew pozorom nie jest najłatwiejszym kawałkiem chleba. Godziny przed monitorem wymagają od nas nie lada wysiłku. Musimy nieustannie dbać o swój wzrok, kręgosłup, nadgarstki… To one najbardziej cierpią przez godziny spędzone przy biurku.
To również praca od zlecenia do zlecenia. Są dni, gdy możemy wypełnić dokumenty, wypić spokojnie kawę i dosłownie ponudzić się. Jednak częściej zdarzają się takie, gdy nadganiamy, pracę musimy brać do domu i spędzić niejedną nockę nad projektem, by zdążyć przed deadlinem.
Praca ta ma również swoje pozytywne aspekty. Gdy coś nam wypadnie – będziemy musieli zostać z dzieckiem, czy będziemy przeziębieni i nie będziemy mogli stawić się w biurze – możemy pracować z domu. Nie jest to ciężka praca fizyczna i mimo ewentualnych wad, jeżeli mamy w sobie odrobinę pasji, jesteśmy w stanie je zaakceptować.
Dobry pracownik na wagę złota
Informatyków wszędzie brakuje. Mimo pandemii i straszenia nas brakiem pracy, w wielu sektorach gospodarki brakuje ludzi. W tym artykule: https://ino.online/post/16065/pelny-etat-i-wysokie-wynagrodzenie-brakuje-specjalistow-na-rynku.html ino.online informuje, że brakuje specjalistów w różnych dziedzinach życia.
Jednak to branża IT nieustannie się rozwija, a kolejne lockdowny tylko przyspieszyły ten rozwój. Przez to potrzeba w niej z każdym dniem coraz więcej pracowników. Dlatego pracownicy działu IT są w każdej firmie doceniani i mogą liczyć na profity takie, jakie pomieszczenia do relaksu, czy wysokie zarobki.
Wymagania dotyczące pracowników IT
Pracownicy z działu IT są doceniani, ale należy pamiętać, że także się od nich więcej wymaga. Jeżeli projekt ma być ukończony w terminie, a na jakimś jego etapie pojawią się opóźnienia, rolą programisty i grafika jest nadgonienie zaległości. Nawet jeśli będą musieli oni zabrać pracę do domu i robić nadgodziny.
Musimy być cały czas na bieżąco. Uczyć się nowych języków programowania, śledzić trendy i wymagania narzucane przez na przykład przeglądarki internetowe. Innymi słowy, musimy się ciągle rozwijać.
Dobry pracownik działu IT ma umiejętność analitycznego myślenia. To ciągłe rozwiązywanie problemów, a nam te problemy i ich pokonywanie powinno sprawiać przyjemność. W innym wypadku możemy szybko się wypalić i będziemy musieli zrezygnować z pracy w zawodzie wyuczonym lub będziemy nieszczęśliwi w naszej pracy.
Praca w branży IT to długie godziny przed monitorami. Osoby, które nie znają specyfiki tej pracy, mogą nam zazdrościć. Myślą mylnie, że godziny te spędzamy, marnując czas na social mediach lub grając w gry. Tymczasem my tak samo ciężko pracujemy, jak inne działy w firmie. Na równi z księgowymi, działem obsługi klienta i innymi pracownikami.