Zawór trójdrożny z siłownikiem stosowany jest w instalacjach centralnego ogrzewania, chłodniczych, a także wodociągowych i pełni rozmaite funkcje, w tym:
-
chroni urządzenie grzewcze przed występowaniem korozji,
-
umożliwia korzystania z kilku źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych lub przemysłowych.
Jego niewielkie rozmiary ułatwiają szersze zastosowanie, szczególnie, jeśli chodzi o niektóre urządzenia czy instalacje. Cechuje je brak przecieku, krótki czas zadziałania, czyli otwarcia i zamknięcia zaworu. Mogą pracować przy dużym ciśnieniu różnicowym oraz z niskimi stratami. Mogą być wykonane z różnych materiałów, które zapewniają trwałość i bezawaryjność. Może to być stal nierdzewna, stal lub mosiądz. Siłownik zasilany jest elektrycznie i zapewnia sprawne działanie całości.
Jak zbudowany jest zawór trójdrożny z siłownikiem?
Zawór trójdrożny z siłownikiem ma kształt litery T, składa się z korpusu, zawieradła i trzpienia. Wyróżnia się trzema wylotami/wlotami, nazywanymi profesjonalnie portami. Model z siłownikiem wyróżnia się kompaktową budową i solidnym wykonaniem. Siłownik może być nadzorowany przez sterownik, który uwzględnia przy pracy temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną i panujące warunki atmosferyczne. Krzywka kontroluje mikrowyłączniki krańcowe, dzięki czemu zmniejsza się zużyci poszczególnych części w czasie. Siłowniki wyposażone w mikroprzełącznik pomocniczy pozwalają na wyłączenie pompy przy zamykaniu zaworu. Niektóre modele mogą mieć czas zadziałania w okolicy 10 sekund, inne około 40 sekund, w tym czasie następuje obrót o 90 stopni. Regulacja przepływu możliwa jest ręcznie, na trzpieniu regulującym znajduje się nacięcie, które umożliwia otwarcie lub zamknięcie za pomocą śrubokręta.
Gdzie można wykorzystać zawór trójdrożny z siłownikiem?
Zawór trójdrożny z siłownikiem można stosować we wszystkich instalacjach grzewczych, chłodniczych i wodociągowych. Zapewniają one zamykanie otworów, wylotów oraz regulowanie przepływu płynów przez przewody. Inną funkcją zaworów jest również zapobieganie cofaniu się cieczy lub gazów, regulacja ciśnienia oraz kontrolowane uwalnianie ciśnienia. Ponadto zadaniem zaworu trójdrogowego może być umożliwienie korzystania z kilku źródeł ciepła w budynku lub przesyłanie ogrzanej wody do różnych miejsc w domu. Zawory przełącznikowe i mieszalnikowe ułatwiają życie, choć często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia we własnej instalacji. Ochraniają urządzenie grzewcze przed niską temperaturą wody powracającej z instalacji, która może spowodować korozję i konieczność wymiany.