Trądzik różowaty jest chorobą statystycznie częściej występującą u kobiet, natomiast cięższy przebieg ma jego postać występująca w okolicy nosa u mężczyzn. Zdania na temat występowania trądziku różowatego u dzieci są podzielone. Część specjalistów twierdzi, że wystąpienie tej choroby w wieku dziecięcym jest niemożliwe, a podobne objawy mogą się pojawiać pod wpływem wielu czynników, z ząbkowaniem i przegrzaniem włącznie. Inni z kolei zwracają uwagę, że z racji postępującego szybszego dojrzewania dzieci, również choroby, które kiedyś ich nie dotykały, mogą się obecnie uaktywniać. Tym bardziej, że trądzik różowaty ma podłoże genetyczne i jeśli cierpi na nią któryś z rodziców, to tym większe jest prawdopodobieństwo przekazania jej dziecku.
Pierwsze objawy – co robić?
Jeśli zauważymy u dziecka objawy takie jak zaczerwienienie, zwłaszcza w okolicy nosa i policzków, oraz towarzyszące mu grudki i krostki, powinniśmy dziecko bacznie obserwować. Rzeczywiście, zwłaszcza w wieku niemowlęcym objawy te można pomylić ze zwykłymi potówkami, powstającymi przy przegrzaniu, ponieważ dziecięca skóra nie radzi sobie jeszcze dostatecznie dobrze z odprowadzaniem sebum i z podrażnieniami, na które przy przegrzaniu jest bardziej narażona. Jeśli jednak po kilku dniach objawy nie ustaną, konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty. W tym wypadku najwłaściwszy będzie kontakt z pediatrą, który może skierować dziecko do dermatologa specjalizującego się w diagnostyce dzieci.
Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne (https://poznajacnerose.pl/blog/tradzik-rozowaty-leczenie/) . W zależności od stopnia nasilenia problemu i wieku dziecka w grę może wchodzić również naświetlanie. Inne zabiegi kosmetyczne z laserem włącznie, stosuje się raczej w przypadku osób dorosłych, z bardzo nasiloną postacią choroby.
Konieczne będzie również stosowanie kremów z filtrem, oraz łagodna pielęgnacja podrażnionej skóry, czyli stosowanie dermokosmetyków dla dzieci, zmiana ręcznika na jak najbardziej miękki, stosowanie ubrań z przepuszczalnych materiałów. Można rozważyć także chwilową zmianę diety, aby wykluczyć zaburzenia żołądkowe jako czynnik prowokujący powstawanie zmian chorobowych.
Zobacz tez: https://wylecz-rozowaty.pl/laser-tradzik-rozowaty-pomoze/
Podsumowanie
Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że dziecięca skóra jest wrażliwa i nie powinno się podejmować żadnych ukierunkowanych działań bez konsultacji z lekarzem.