Kluczem do zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza jest ergonomicznie rozmieszczenie elementów jego wyposażenia. Przy małym metrażu każdy centymetr przestrzeni powinien być dobrze wykorzystany, stąd tak ważny jest etap samego planowania. Urządzanie niewielkiej łazienki w bloku to wyzwanie, jednak możliwe do pokonania – ważne, aby zawczasu zawczasu przeanalizować uważnie swoje potrzeby i nawyki, tak, aby użytkowanie łazienki nie sprawiało trudności w kolejnych latach. Sprawdź, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu małej łazienki.

Spis treści:

Projekt małej łazienki w bloku

Mała łazienka w bloku z wanną

Wybór odpowiedniej kolorystyki

Triki na wizualne powiększenie wnętrza

Projekt małej łazienki w bloku

Główną składową udanej aranżacji małej łazienki są przemyślane wybory. Aby urządzić komfortowe wnętrze należy zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami: czy jesteś amatorem długich, gorących kąpieli w wannie czy może szybkich, orzeźwiających pryszniców? A może chciałbyś mieć dostęp do obu tych opcji? Jakiej wielkości umywalka będzie potrzebna? Koniecznie sprawdź również ustawienie elementów wyposażenia w różnych wariantach.

Jeżeli nie czujesz się pewnie przy samodzielnym planie i projekcie, możesz także skorzystać z pomocy firm, które nie tylko stworzą dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza, ale także zajmą się jego realizacją – np. Urządzamy pod klucz.

Mała łazienka w bloku z wanną

lazienka

W jaki sposób dobrać armaturę sanitarną do małej łazienki w bloku? Tu ponownie – najważniejsze jest planowanie. Niewielkie pomieszczenie nie oznacza, że jedynym słusznym wyborem są jak najmniejsze sanitariaty, przez które później litry wody znajdują się na podłodze. Zdecydowanie lepiej dokładnie wymierzyć łazienkę i dobrać pasujące sprzęty o standardowych gabarytach – w końcu będziemy z nich korzystać codziennie.

Mała łazienka nie musi również automatycznie oznaczać konieczności rezygnacji z wanny. Na rynku dostępne są modele krótkie, ale za to głębokie, a do wielu z nich można zainstalować szczelny parawan, pozwalający na równoczesne korzystanie z prysznica.

Mała łazienka w bloku – optyczne powiększenie wnętrza

lazienka

Wykańczając małą łazienkę w bloku warto jest zastosować kilka trików, dzięki którym pomieszczenie optycznie się powiększy. Sprawdzony sposób to użycie materiałów odbijających światło bądź też wstawienie dużych luster. Jeżeli chodzi o płytki, przy niewielkim metrażu bezpieczniej będzie unikać dużych lub bardzo wyrazistych wzorów graficznych, a także bardzo ciemnych barw. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne, stonowane odcienie płytek czy też gładkie powłoki powłoki polimerowo-cementowe imitujące beton.

Istotną kwestią jest także oświetlenie łazienki. Właściwie dobrane, doda jej przestronności. Pamiętaj, aby umieścić w łazience kilka punktów świetlnych, przede wszystkim w strefie umywalki i lustra.

Dodaj komentarz