Jeśli już od dawna marzysz, by zapuścić brodę, ale do tej pory nie miałeś cierpliwości, by to zrobić, to podpowiemy Ci jak tę misję doprowadzić do końca. Na pewno niezbędny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Niewielki zestaw jest punktem minimum dla prawdziwego beardmana. Zatem jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać?

Dobór kosmetyków do Twojego zarostu

Generalnie włosy na brodzie są dwa, a nawet trzy razy grubsze od tych na głowie, stąd wymagają zupełnie innego traktowania. Nie możesz zatem używać kosmetyków do włosów także do brody, bo to błąd, który spowoduje podrażnienie twarzy i zamiast bujnej brody wyhodujesz co najwyżej zaskórniki i spowodujesz swędzenie twarzy. Jeśli Twój zarost jest wyjątkowo twardy, to musisz zainwestować w odpowiednie kosmetyki zmiękczające. Sprawdzą się zarówno balsamy do brody, jak i nawilżające olejki do brody. Jednak zanim zmiękczysz zarost, musisz go oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzą się uniwersalne szampony do brody, które doskonale nawilżają, a jednocześnie zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się skóry. Do nich można dobrać odżywki z tej samej serii, które zmiękczą zarost i przygotują go do dalszej pielęgnacji.

Suszenie brody – tak czy nie?

Jeśli mówimy o pielęgnacji, która jest punktem minimum, to oczywiście mycie brody do niej należy i można tu używać zarówno szamponów, jak i mydła do brody. Jednak czy brodę należy suszyć suszarką? Otóż tu zdania brodaczy są podzielone. Jednak faktem jest, że najlepiej osuszyć ją lekko ręcznikiem, nie wykręcając i nie pocierając nadmiernie, tak aby nie doprowadzić do wypadania włosów, a jednocześnie, by z brody nie kapała woda. Jeśli woda będzie zbyt mokra użycie suszarki spowoduje przesadne przesuszenie włosów i ich degradację. Gorący nawiew generalnie źle wpływa na włosy, dlatego najlepiej, jeśli już suszyć, to tylko zimnym nawiewem. Warto również suszyć w odpowiedniej odległości, około 20-30 cm, co zapewni założenie na suszarkę dyfuzora.

Zagęszczanie rzadkiej brody – bo broda jest Twoją wizytówką

Jeśli chcesz być brodaczem, a Twoja broda jest rzadka, to musisz zainwestować także w preparat na porost brody. Dzięki temu doprowadzisz do jej zagęszczenia. Nie jest to żadne „czary-mary”, a jedynie pobudzenie mikrokrążenia w skórze, a tym samym także mieszków włosowych do wzrostu. Kosmetyki na porost brody to przede wszystkim kremy, ale są one sprzedawane w zestawie z witaminami. Dzięki temu można kompleksowo wpływać na porost brody. Warto przy tym wiedzieć, że trzeba dobrze się odżywiać, wysypiać, a także unikać stresu. Trzeba wyzbyć się też nawyku pocierania, drapania i dotykania brody. Może w tym pomóc regularne stosowanie kosmetyków zmiękczających do brody.

Elegancki zapach to jest to, czyli jak dobierać kosmetyki do brody pod kątem nut zapachowych

W zestawie minimum dla brodacza znajdzie się szampon do brody lub mydło do brody, a także olejek do brody i kartacz. Dzięki temu broda będzie gruntownie oczyszczona, a jednocześnie zmiękczona i nawilżona. Pozbędziesz się także martwego naskórka i uczucia swędzenia. Istotne znaczenie ma dobór kosmetyków pod kątem nut zapachowych. Ważne by współgrały z zapachem używanych przez Ciebie perfum. Warto zatem szukać podobnych kompozycji, czy to drzewno-orientalnych, czy korzenno-drzewnych, czy owocowych i orzeźwiających. Podobnie jak perfumy także zestawy dla brodacza możesz wybierać pod kątem pory roku, zatem na wiosnę i lato sprawdzą się kompozycje świeże i orzeźwiające, a na jesień i zimę cięższe, skórzane czy korzenne. Twoja broda może być nie tylko miękka i doskonale ułożona, ale również pachnąca.

Przedstawione przez nas kosmetyki to absolutne minimum, oczywiście poza tym możesz zdecydować się na specyfiki do stylizacji brody. Świetnie sprawdzają się woski, dzięki którym żaden włos nie będzie odstawał i zostanie ujarzmiony. W przypadku dłuższej brody obok kartacza musisz zakupić także grzebień do brody. Powinien mieć odpowiedni rozstaw zębów, by nie powodował wyrywania włosów z brody, a jednocześnie zapewniał ich dokładne rozczesanie.

Dodaj komentarz