Trądzik jest chorobą skóry, z którą zmaga się duża część społeczeństwa. Mimo, że ta dermatoza wielu osobom kojarzy się z pojawieniem w wieku dojrzewania, w zależności od rodzaju trądziku, zmiany skórne mogą pojawiać się również w okresie dorosłości. Leczenie trądziku jest czasochłonnym procesem, niemniej jednak jego prawidłowe dopasowanie do potrzeb pacjenta pozwala całkowicie pozbyć się nieestetycznych zmian. Co warto wiedzieć o trądziku?

Trądzik – co warto o nim wiedzieć?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry jest właśnie trądzik. Trądzik jest dermatozą, która w zależności od rodzaju przebiega w różnym stopniu nasilenia oraz objawia się innymi zmianami skórnymi. W trakcie rozwoju choroby na powierzchni skóry twarzy oraz ciała najczęściej uwidaczniają się zmiany zaskórnikowe oraz zapalne, a w niektórych przypadkach – wypryski ropowicze.

Według wiedzy obecnej medycyny, trądzik dzieli się na:

  • trądzik pospolity – to choroba głównie rozwijająca się w okresie dojrzewania. Za jej rozwój nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które na skutek działania różnych czynników prowadzą do nadmiernego wydzielania łoju, co sprzyja powstawaniu zmian ropowiczych, stanów zapalnych orz zaskórników,
  • trądzik różowaty – najczęściej pojawia się u kobiet po ukończeniu 40 roku życia. Jego objawem jest silne, zapalne zaczerwienienie twarzy, które powstają na skutek zaburzeń naczyniowych,
  • trądzik wywołany/zawodowy – to dermatoza, która rozwija się na skutek kontaktu skóry z substancją, która ją drażni i prowadzi do rozwoju zmian skórnych.

Trądzik – przyczyny powstawania choroby oraz jej leczenie

Trądzik jest chorobą skóry, która najczęściej pojawia się u posiadaczy sery trądzikowej. Rozwój zmian skórnych jest ściśle związany z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe, na skutek czego dochodzi do blokowania ich ujść. Takie środowisko jest idealnym podłożem do namnażania się bakterii, czego efektem jest uwidocznienie się zaskórników, stanów zapalnych krostek oraz zmian ropnych. Dodatkowymi czynnikami, które mogą prowadzić do pojawienia się trądziku lub zaostrzenia jego przebiegu są:

  • ekspozycja organizmu na stres,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • stosowanie niezdrowej diety, która jest bogata w nabiał oraz produkty wysoce przetworzone,
  • zła pielęgnacja skory twarzy,
  • ciągła styczność skóry z zanieczyszczeniami środowiskowymi,
  • zmiany klimatyczne.

Jedną z najważniejszych kwestii, która decyduje o jakości leczenia trądziku jest znalezienie jego przyczyny oraz rozpoznanie rodzaju dermatozy. W razie widocznego zaostrzenia się zmian trądzikowych, dermatolog najczęściej decyduje się wprowadzić leki łojotokowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, które hamują rozwój zmian i zmniejszają ich widoczność. Bardzo ważna jest również domowa pielęgnacja, której celem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, który jest niezbędny do utrzymania właściwej budowy jej warstwy hydro-lipidowej.

Dodaj komentarz