Udany wieczór kawalerski to rezultat dobrych przygotowań. Nawet jeśli jest to kameralne spotkanie, należy je dobrze zaplanować – wyznaczyć miejsce imprezy, zaplanować posiłki, napoje i zgromadzić niezbędne dekoracje. Kto jest za to odpowiedzialny?

Ogólne zasady etykiety ślubnej wskazują, że to świadek jest odpowiedzialny za zorganizowanie takiego wieczoru, jednak może to być bliski i zaufany przyjaciel pana młodego czy też grupa wybranych osób. Spotkanie w kręgu ważnych dla siebie mężczyzn jest równie istotne, jak same zaślubiny i choć to impreza mniejsza rangą, ważne by dobrze wypadła. W ten sposób pan młody otrzyma dowód męskiej przyjaźni i duże wsparcie przed najważniejszym dniem jego życia.

Wieczór kawalerski – osoby, które powinny zaskoczyć przyjęciem na cześć pana młodego

Cała organizacja to zadanie należące do drużby pana młodego, jednak może być ono powierzone zupełnie komu innemu. W polskiej tradycji często świadkiem jest osoba stanu wolnego, należąca do bliskiej rodziny, ale nie jest to warunek konieczny. Najważniejsze, by organizator tego wyjątkowego spotkania dla mężczyzn, dobrze znał pana młodego. Jeżeli świadek nie jest najbliższym przyjacielem przyszłego małżonka, ostatnią noc „na wolności” może przygotować wyznaczona do tego zadania osoba. Zaszczyt ten jednak najczęściej przypada najlepszemu przyjacielowi kawalera.

Taki obowiązek jest wyzwaniem, dlatego dobrze jest podzielić go pomiędzy kilka osób, zwłaszcza jeśli jest to większa impreza. Specjalny komitet organizacyjny powinien wtedy zadbać o odpowiedni lokal, atrakcje, jedzenie i alkohol. Mogą to być oryginalne trunki, np. wódka kraftowa Palikot z ziemniaka, ulubione przekąski i zabawy. Osoba wyznaczona koordynuje wszystkie prace, łącznie z ustaleniem listy gości. To, jacy mężczyźni będą zaproszeni, jest kluczowe, ponieważ pan młody powinien darzyć ich sympatią. Ludzie tworzą atmosferę, dlatego w przypadku wieczoru kawalerskiego dobrze jest w sprawie zaproszonych osób konsultować się z pozostałą grupą, a nawet panem młodym, by nie popełnić faux-pas.

Wieczór kawalerski – czy pan młody może sam do zaplanować?

Organizacją wieczoru kawalerskiego może zająć się sam pan młody. Ma to miejsce w przypadku imprez o nietypowym charakterze, które wymagają większych nakładów czasu i pieniędzy. Mogą to być wyszukane plany jak podróż do innego kraju, kilkudniowy wypad w góry czy udział w sportowej, ekstremalnej imprezie. Gdy plany wieczoru kawalerskiego wiążą się z większymi kosztami, pan młody zdecydowanie bardziej angażuje się w przygotowania do takiego spotkania.

Jeżeli to sam zainteresowany przejmuje główną inicjatywę i wybiera miejsce oraz rodzaj rozrywki, najczęściej to on ponosił główne koszty. Kiedy wieczór kawalerski przygotowuje świadek czy przyjaciel, a oprawa całego wieczoru to niespodzianka, wtedy rachunek powinien uregulować organizator lub wszyscy uczestnicy imprezy z wyłączeniem gościa głównego. To rozwiązanie stosowane podczas spotkań w klubie, czy wynajmowanym lokalu.

Dodaj komentarz